Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD200R
PRNF14FTD200R picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD200R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD200R.pdf
Availability of PRNF14FTD200R
QUANTITY
PRNF14FTD200R Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD200R
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD200R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD200R
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD200R Details Description
Related parts for PRNF14FTD200R
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT SKT datasheet.pdf