Omron Automation & Safety A22L-DY-12A-11M
A22L-DY-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-12A-11M.pdf
Availability of A22L-DY-12A-11M
QUANTITY
A22L-DY-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-12A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-12A-11M
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-DY-12A-11M
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 350V SCREW datasheet.pdf
HAN BRID-WANDD+ CU-B 5XPCI-C(G) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 60POS datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA B/TYPE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 160VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM.3W 15MM SQUARE datasheet.pdf