Sullins Connector Solutions PRPC010SAAN-RC
PRPC010SAAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC010SAAN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS
Datasheet Download
PRPC010SAAN-RC.pdf
Availability of PRPC010SAAN-RC
QUANTITY
PRPC010SAAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC010SAAN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC010SAAN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC010SAAN-RC
Related LinksPRPC010, PRPC010SAAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC010SAAN-RC Details Description
Related parts for PRPC010SAAN-RC
CONN SCSI .085" MALE 50POS datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 60MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC CORE REG MULTIPHASE 40-QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CVCO33 .3"X.3" datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf