Sullins Connector Solutions PRPC010SAAN-RC
PRPC010SAAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC010SAAN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS
Datasheet Download
PRPC010SAAN-RC.pdf
Availability of PRPC010SAAN-RC
QUANTITY
PRPC010SAAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC010SAAN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC010SAAN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC010SAAN-RC
Related LinksPRPC010, PRPC010SAAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC010SAAN-RC Details Description
Related parts for PRPC010SAAN-RC
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS LP 8VSSOP datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ 208CSPBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT467C datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf