Sullins Connector Solutions PRPC010SBCN-M71RC
PRPC010SBCN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC010SBCN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 10POS
Datasheet Download
PRPC010SBCN-M71RC.pdf
Availability of PRPC010SBCN-M71RC
QUANTITY
PRPC010SBCN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC010SBCN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC010SBCN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC010SBCN-M71RC
Related LinksPRPC010S, PRPC010SBCN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC010SBCN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC010SBCN-M71RC
REGULATOR 15V 5A VADJ VERT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 30V DO4 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf