Sullins Connector Solutions PRPC012SBCN-M71RC
PRPC012SBCN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC012SBCN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 12POS
Datasheet Download
PRPC012SBCN-M71RC.pdf
Availability of PRPC012SBCN-M71RC
QUANTITY
PRPC012SBCN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC012SBCN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC012SBCN-M71RC
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC012SBCN-M71RC
Related LinksPRPC012S, PRPC012SBCN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC012SBCN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC012SBCN-M71RC
WIRE DUCT NAR/SLOT 4"X2" 4PC/6.5 datasheet.pdf
SSD 96GB 2.5" UATA datasheet.pdf
ENCODER REFL OPTICAL 2CH 1.0MM datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf