Sullins Connector Solutions PRPC013DFBN-RC
PRPC013DFBN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC013DFBN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" DUAL STR 26POS
Datasheet Download
PRPC013DFBN-RC.pdf
Availability of PRPC013DFBN-RC
QUANTITY
PRPC013DFBN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC013DFBN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC013DFBN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC013DFBN-RC
Related LinksPRPC013, PRPC013DFBN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC013DFBN-RC Details Description
Related parts for PRPC013DFBN-RC
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 43 POS .197 SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 100A TO249AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
25UF 50V 9.525X20.625 85C AXI datasheet.pdf