Sullins Connector Solutions PRPC019SADN-RC
PRPC019SADN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC019SADN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS
Datasheet Download
PRPC019SADN-RC.pdf
Availability of PRPC019SADN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRPC019SADN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC019SADN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC019SADN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC019SADN-RC
Related LinksPRPC019, PRPC019SADN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC019SADN-RC Details Description
Related parts for PRPC019SADN-RC
IC REG BUCK BST ADJ 2.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 300MA 600VAC/VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf