Sullins Connector Solutions PRPC031SBBN-M71RC
PRPC031SBBN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC031SBBN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 31POS
Datasheet Download
PRPC031SBBN-M71RC.pdf
Availability of PRPC031SBBN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PRPC031SBBN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC031SBBN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PRPC031SBBN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC031SBBN-M71RC
Related LinksPRPC031S, PRPC031SBBN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC031SBBN-M71RC Details Description
Related parts for PRPC031SBBN-M71RC
IC REG BCK 1.2V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T8 6.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES 56 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf