Sullins Connector Solutions PRPC038SFAN-RC
PRPC038SFAN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PRPC038SFAN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 38POS
Datasheet Download
PRPC038SFAN-RC.pdf
Availability of PRPC038SFAN-RC
QUANTITY
PRPC038SFAN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PRPC038SFAN-RC
Internal Part NumberEIS-PRPC038SFAN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRPC038SFAN-RC
Related LinksPRPC038, PRPC038SFAN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PRPC038SFAN-RC Details Description
Related parts for PRPC038SFAN-RC
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030FS-4,5C1-2 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf