JAE Electronics PS-10PE-D4LT1-M1AE
PS-10PE-D4LT1-M1AE picture photo
Mfg. Part Number
PS-10PE-D4LT1-M1AE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10PE-D4LT1-M1AE.pdf
Availability of PS-10PE-D4LT1-M1AE
QUANTITY
PS-10PE-D4LT1-M1AE Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10PE-D4LT1-M1AE
Internal Part NumberEIS-PS-10PE-D4LT1-M1AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10PE-D4LT1-M1AE
Related LinksPS-10PE-D, PS-10PE-D4LT1-M1AE Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10PE-D4LT1-M1AE Details Description
Related parts for PS-10PE-D4LT1-M1AE
HEAT SHRINK PVC .5" X 25' datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 2010 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf