JAE Electronics PS-16PA-D4T1-PN1
PS-16PA-D4T1-PN1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-16PA-D4T1-PN1
Brief Description
CONN HEADER 16POS
Datasheet Download
PS-16PA-D4T1-PN1.pdf
Availability of PS-16PA-D4T1-PN1
QUANTITY
PS-16PA-D4T1-PN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-16PA-D4T1-PN1
Internal Part NumberEIS-PS-16PA-D4T1-PN1
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-16PA-D4T1-PN1
Related LinksPS-16PA-, PS-16PA-D4T1-PN1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-16PA-D4T1-PN1 Details Description
Related parts for PS-16PA-D4T1-PN1
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
RES 7.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf