JAE Electronics PS-16PLB-D4LT1-FL1E
PS-16PLB-D4LT1-FL1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-16PLB-D4LT1-FL1E
Brief Description
CONN HEADER 16POS
Datasheet Download
PS-16PLB-D4LT1-FL1E.pdf
Availability of PS-16PLB-D4LT1-FL1E
QUANTITY
PS-16PLB-D4LT1-FL1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-16PLB-D4LT1-FL1E
Internal Part NumberEIS-PS-16PLB-D4LT1-FL1E
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-16PLB-D4LT1-FL1E
Related LinksPS-16PLB-, PS-16PLB-D4LT1-FL1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-16PLB-D4LT1-FL1E Details Description
Related parts for PS-16PLB-D4LT1-FL1E
TRANS NPN 15V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 39W LT GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
4CKT PICOFLEX 500MM LONG datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM DIFF LPRO 3MM datasheet.pdf