JAE Electronics PS-16SM-D4P1-1C-SR
PS-16SM-D4P1-1C-SR picture photo
Mfg. Part Number
PS-16SM-D4P1-1C-SR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 16POS
Datasheet Download
PS-16SM-D4P1-1C-SR.pdf
Availability of PS-16SM-D4P1-1C-SR
QUANTITY
PS-16SM-D4P1-1C-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-16SM-D4P1-1C-SR
Internal Part NumberEIS-PS-16SM-D4P1-1C-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions*
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-16SM-D4P1-1C-SR
Related LinksPS-16SM-D, PS-16SM-D4P1-1C-SR Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-16SM-D4P1-1C-SR Details Description
Related parts for PS-16SM-D4P1-1C-SR
AMPLI,ASSY,PLUG,STD,90,1 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT CTRLR 5TSOP datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
2.5 W/B RETAINER datasheet.pdf