JAE Electronics PS-50BD2-1
PS-50BD2-1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-50BD2-1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN HEADER 50POS
Datasheet Download
PS-50BD2-1.pdf
Availability of PS-50BD2-1
QUANTITY
PS-50BD2-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-50BD2-1
Internal Part NumberEIS-PS-50BD2-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeBoard-In
Number of Positions50
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-50BD2-1
Related LinksPS-50, PS-50BD2-1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-50BD2-1 Details Description
Related parts for PS-50BD2-1
FIXED IND 22UH 1.1A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 35V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HAN 24M HOOD TOP 2XM25 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf