JAE Electronics PS-50PA-D4T1-PN1
PS-50PA-D4T1-PN1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-50PA-D4T1-PN1
Brief Description
CONN HEADER 50POS
Datasheet Download
PS-50PA-D4T1-PN1.pdf
Availability of PS-50PA-D4T1-PN1
QUANTITY
PS-50PA-D4T1-PN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-50PA-D4T1-PN1
Internal Part NumberEIS-PS-50PA-D4T1-PN1
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-50PA-D4T1-PN1
Related LinksPS-50PA-, PS-50PA-D4T1-PN1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-50PA-D4T1-PN1 Details Description
Related parts for PS-50PA-D4T1-PN1
CONN SPRING CONT 48 POS .295 SMD datasheet.pdf
CABLE RF REVRS SMA-MMCX 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 4CH 10TDFN datasheet.pdf
BCL-2058-PL 2/0 AWG PLATED datasheet.pdf
SGE-225-2-1030L 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI 0-75MV DIP datasheet.pdf