JAE Electronics PS-50PE-D4LT1-M1E
PS-50PE-D4LT1-M1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-50PE-D4LT1-M1E
Brief Description
CONN HEADER 50POS
Datasheet Download
PS-50PE-D4LT1-M1E.pdf
Availability of PS-50PE-D4LT1-M1E
QUANTITY
PS-50PE-D4LT1-M1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-50PE-D4LT1-M1E
Internal Part NumberEIS-PS-50PE-D4LT1-M1E
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-50PE-D4LT1-M1E
Related LinksPS-50PE-, PS-50PE-D4LT1-M1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-50PE-D4LT1-M1E Details Description
Related parts for PS-50PE-D4LT1-M1E
FIXED IND 56UH 1.7A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 SMT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
DISPLAY 1.0 SGL DGT CC RED TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf