Vishay Thin Film PHP00805E2941BBT1
PHP00805E2941BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2941BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2941BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2941BBT1
QUANTITY
PHP00805E2941BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2941BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2941BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2941BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2941BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2941BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2941BBT1
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 277VAC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf