Vishay/Dale RNC55J2370FSBSL
RNC55J2370FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2370FSBSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2370FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2370FSBSL
QUANTITY
RNC55J2370FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2370FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2370FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2370FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2370FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2370FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2370FSBSL
CABLE FOR PS/2 KVM SWITCH 6' datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM datasheet.pdf