JAE Electronics PS-50PE-D4LT1-SM1E
PS-50PE-D4LT1-SM1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-50PE-D4LT1-SM1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS
Datasheet Download
PS-50PE-D4LT1-SM1E.pdf
Availability of PS-50PE-D4LT1-SM1E
QUANTITY
PS-50PE-D4LT1-SM1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-50PE-D4LT1-SM1E
Internal Part NumberEIS-PS-50PE-D4LT1-SM1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-50PE-D4LT1-SM1E
Related LinksPS-50PE-D, PS-50PE-D4LT1-SM1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-50PE-D4LT1-SM1E Details Description
Related parts for PS-50PE-D4LT1-SM1E
CONN HEADER 84POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470K OHM 10SIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPP MONITOR 12MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
IC HALL SENSOR 2AXIS ROT 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf