JAE Electronics PS-60PE-D4T1-SM1E
PS-60PE-D4T1-SM1E picture photo
Mfg. Part Number
PS-60PE-D4T1-SM1E
Brief Description
CONN HEADER 60POS
Datasheet Download
PS-60PE-D4T1-SM1E.pdf
Availability of PS-60PE-D4T1-SM1E
QUANTITY
PS-60PE-D4T1-SM1E Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-60PE-D4T1-SM1E
Internal Part NumberEIS-PS-60PE-D4T1-SM1E
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-60PE-D4T1-SM1E
Related LinksPS-60PE-, PS-60PE-D4T1-SM1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-60PE-D4T1-SM1E Details Description
Related parts for PS-60PE-D4T1-SM1E
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFM25H/AE25M/HFM25H datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A TO-92L datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 44-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 2.06 OHM datasheet.pdf
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf