Vishay/Beyschlag PS0030BE39038BG1
PS0030BE39038BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PS0030BE39038BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 5KV R16 AXIAL
Datasheet Download
PS0030BE39038BG1.pdf
Availability of PS0030BE39038BG1
QUANTITY
PS0030BE39038BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS0030BE39038BG1
Internal Part NumberEIS-PS0030BE39038BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS0030BE39038BG1
Related LinksPS0030BE, PS0030BE39038BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PS0030BE39038BG1 Details Description
Related parts for PS0030BE39038BG1
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC CTLR PWR DISTRIB DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFLEX 7180 9" X 9" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf