US Sensor PS103G2ROHS
PS103G2ROHS picture photo
Mfg. Part Number
PS103G2ROHS
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR 10K OHM +/-0.10 C
Datasheet Download
PS103G2ROHS.pdf
Availability of PS103G2ROHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PS103G2ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of PS103G2ROHS
Internal Part NumberEIS-PS103G2ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesPS
Packaging*
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±0.1°C
B Value Tolerance-
B0/503575K
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-80°C ~ 150°C
Power - Max30mW
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS103G2ROHS
Related LinksPS103, PS103G2ROHS Datasheet, US Sensor Distributor
PS103G2ROHS Details Description
Related parts for PS103G2ROHS
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 349.5VC AXIAL datasheet.pdf
SRB-S-229-10XT STEEL STARRING datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
ROUND SPACER M2 NYLON 3/16" datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf