AVX Corporation TAJR156M004RNJ
TAJR156M004RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR156M004RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR156M004RNJ.pdf
Availability of TAJR156M004RNJ
QUANTITY
TAJR156M004RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR156M004RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR156M004RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR156M004RNJ
Related LinksTAJR156, TAJR156M004RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR156M004RNJ Details Description
Related parts for TAJR156M004RNJ
RND WIRE RCPT L.P. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf