TT Electronics/BI PS15-10PC1AR100K
PS15-10PC1AR100K picture photo
Mfg. Part Number
PS15-10PC1AR100K
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .05W 15MM
Datasheet Download
PS15-10PC1AR100K.pdf
Availability of PS15-10PC1AR100K
QUANTITY
PS15-10PC1AR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of PS15-10PC1AR100K
Internal Part NumberEIS-PS15-10PC1AR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPSxx
PackagingTray
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 15mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS15-10PC1AR100K
Related LinksPS15-10P, PS15-10PC1AR100K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
PS15-10PC1AR100K Details Description
Related parts for PS15-10PC1AR100K
PCB COPPER CLAD POS 12X18"1 SIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
TEST LEAD KIT FUSED datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE datasheet.pdf
CABLE 1M CS1 I/O 2 BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf