Electroswitch PS16-2122Q
PS16-2122Q picture photo
Mfg. Part Number
PS16-2122Q
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
PS16-2122Q.pdf
Availability of PS16-2122Q
QUANTITY
PS16-2122Q Order Process
Ship out your order
Specifications of PS16-2122Q
Internal Part NumberEIS-PS16-2122Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPS
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS16-2122Q
Related LinksPS16-, PS16-2122Q Datasheet, Electroswitch Distributor
PS16-2122Q Details Description
Related parts for PS16-2122Q
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1008 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 460UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf