CEL (California Eastern Laboratories) PS2501L-1-E3-K-A
PS2501L-1-E3-K-A picture photo
Mfg. Part Number
PS2501L-1-E3-K-A
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD
Datasheet Download
PS2501L-1-E3-K-A.pdf
Availability of PS2501L-1-E3-K-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PS2501L-1-E3-K-A Order Process
Ship out your order
Specifications of PS2501L-1-E3-K-A
Internal Part NumberEIS-PS2501L-1-E3-K-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsPhoto Transistor Circuit
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
SeriesNEPOC
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)300% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.17V
Current - DC Forward (If) (Max)80mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS2501L-1-E3-K-A
Related LinksPS2501L-, PS2501L-1-E3-K-A Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS2501L-1-E3-K-A Details Description
Related parts for PS2501L-1-E3-K-A
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .015 OHM 1W 5% datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD523 datasheet.pdf
MIC CAP 13P WIRE TO WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 90MA 55 MOHM TH datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
PRD LIC UCOS3 RTOS CORE CCES SGL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf