Phihong USA PSA15R-060PV-R-CN1
PSA15R-060PV-R-CN1 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-060PV-R-CN1
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
PSA15R-060PV-R-CN1.pdf
Availability of PSA15R-060PV-R-CN1
QUANTITY
PSA15R-060PV-R-CN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-060PV-R-CN1
Internal Part NumberEIS-PSA15R-060PV-R-CN1
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-060PV-R-CN1
Related LinksPSA15R-06, PSA15R-060PV-R-CN1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-060PV-R-CN1 Details Description
Related parts for PSA15R-060PV-R-CN1
THERMISTOR NTC 47K OHM SMD 0402 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 90A 1600V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf