Phihong USA PSA15R-090PV-R-CR1
PSA15R-090PV-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-090PV-R-CR1
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
PSA15R-090PV-R-CR1.pdf
Availability of PSA15R-090PV-R-CR1
QUANTITY
PSA15R-090PV-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-090PV-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSA15R-090PV-R-CR1
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-090PV-R-CR1
Related LinksPSA15R-09, PSA15R-090PV-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-090PV-R-CR1 Details Description
Related parts for PSA15R-090PV-R-CR1
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A SYNC SOT6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO41 datasheet.pdf
VCO 389-407 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DSP SHARK 200MHZ 88LFCSP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 4A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLK 1POS datasheet.pdf