Phihong USA PSA16U-480(POE)
PSA16U-480(POE) picture photo
Mfg. Part Number
PSA16U-480(POE)
Manufacturer
Product Category
Power over Ethernet (PoE)
Brief Description
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP
Datasheet Download
PSA16U-480(POE).pdf
Availability of PSA16U-480(POE)
QUANTITY
PSA16U-480(POE) Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA16U-480(POE)
Internal Part NumberEIS-PSA16U-480(POE)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIeee8023AF POE Series
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPSA16U
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output48V
Current - Output320mA
Power (Watts) - Per Port15.4W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency65%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension5.98" L x 2.56" W x 1.42" H (152.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C14
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCCC, CE, C-Tick, cULus, SAA, S-Jet, VCCI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA16U-480(POE)
Related LinksPSA16U-, PSA16U-480(POE) Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA16U-480(POE) Details Description
Related parts for PSA16U-480(POE)
CAP FILM 0.051UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 8MH 2A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 32MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf