Bel Fuse Inc. PSA241.5-7IR
PSA241.5-7IR picture photo
Mfg. Part Number
PSA241.5-7IR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 24V 1.5A
Datasheet Download
PSA241.5-7IR.pdf
Availability of PSA241.5-7IR
QUANTITY
PSA241.5-7IR Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA241.5-7IR
Internal Part NumberEIS-PSA241.5-7IR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSA
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)31V
Voltage - Input (Max)144V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.56" L x 1.98" W x 0.99" H (65.0mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA241.5-7IR
Related LinksPSA241, PSA241.5-7IR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSA241.5-7IR Details Description
Related parts for PSA241.5-7IR
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MPR60K datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 22DIP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 1% datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
PLUGGABLE MODULE 850NM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf