Phihong USA PSA45-240
PSA45-240 picture photo
Mfg. Part Number
PSA45-240
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 45W
Datasheet Download
PSA45-240.pdf
Availability of PSA45-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSA45-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA45-240
Internal Part NumberEIS-PSA45-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesPSA45
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)45W (60W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, CSA, TUV, UR
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA45-240
Related LinksPSA4, PSA45-240 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA45-240 Details Description
Related parts for PSA45-240
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RF FET LDMOS 50V NI1230S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf