Phihong USA PSAA18U-240-R-CN5
PSAA18U-240-R-CN5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-240-R-CN5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-240-R-CN5.pdf
Availability of PSAA18U-240-R-CN5
QUANTITY
PSAA18U-240-R-CN5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-240-R-CN5
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-240-R-CN5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-240-R-CN5
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-240-R-CN5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-240-R-CN5 Details Description
Related parts for PSAA18U-240-R-CN5
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS DBL NUT STR PCB datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG36 datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf