Phihong USA PSAA18U-240-R-CR5
PSAA18U-240-R-CR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-240-R-CR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-240-R-CR5.pdf
Availability of PSAA18U-240-R-CR5
QUANTITY
PSAA18U-240-R-CR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-240-R-CR5
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-240-R-CR5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-240-R-CR5
Related LinksPSAA18U-, PSAA18U-240-R-CR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-240-R-CR5 Details Description
Related parts for PSAA18U-240-R-CR5
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
CONN SPRING 14POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT, 2 WIT2411M MODU datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 15DBI 8" RTNC datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf