Phihong USA PSAA20R-240-R-CR1
PSAA20R-240-R-CR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-240-R-CR1
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-240-R-CR1.pdf
Availability of PSAA20R-240-R-CR1
QUANTITY
PSAA20R-240-R-CR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-240-R-CR1
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-240-R-CR1
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-240-R-CR1
Related LinksPSAA20R-, PSAA20R-240-R-CR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-240-R-CR1 Details Description
Related parts for PSAA20R-240-R-CR1
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC RES TEMP-CNTRL 10/10K 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf