Phihong USA PSAA30R-560-R-C3
PSAA30R-560-R-C3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA30R-560-R-C3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAA30R-560-R-C3.pdf
Availability of PSAA30R-560-R-C3
QUANTITY
PSAA30R-560-R-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA30R-560-R-C3
Internal Part NumberEIS-PSAA30R-560-R-C3
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA30R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension3.26" L x 2.17" W x 1.54" H (82.7mm x 55.0mm x 39.1mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA30R-560-R-C3
Related LinksPSAA30R-, PSAA30R-560-R-C3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA30R-560-R-C3 Details Description
Related parts for PSAA30R-560-R-C3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf