Vicor Corporation V375B15E200BG
V375B15E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15E200BG.pdf
Availability of V375B15E200BG
QUANTITY
V375B15E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E200BG
Internal Part NumberEIS-V375B15E200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E200BG
Related LinksV375B1, V375B15E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E200BG Details Description
Related parts for V375B15E200BG
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT 1.18" PKS datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 400V datasheet.pdf