Phihong USA PSAA30R-560-R-CN3
PSAA30R-560-R-CN3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA30R-560-R-CN3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAA30R-560-R-CN3.pdf
Availability of PSAA30R-560-R-CN3
QUANTITY
PSAA30R-560-R-CN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA30R-560-R-CN3
Internal Part NumberEIS-PSAA30R-560-R-CN3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA30R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension3.26" L x 2.17" W x 1.54" H (82.7mm x 55.0mm x 39.1mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA30R-560-R-CN3
Related LinksPSAA30R-, PSAA30R-560-R-CN3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA30R-560-R-CN3 Details Description
Related parts for PSAA30R-560-R-CN3
IC SWITCH DUAL 2X1 SOT23-8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
TMS370 COMPACT DEVELOPMENT TOOL datasheet.pdf
RES 32.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 96MA 7.54 OHM datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 2W datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES 25 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf