Phihong USA PSAA60M-240
PSAA60M-240 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA60M-240
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
PSAA60M-240.pdf
Availability of PSAA60M-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSAA60M-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA60M-240
Internal Part NumberEIS-PSAA60M-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA60M
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max60W
Input Connector-
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA60M-240
Related LinksPSAA6, PSAA60M-240 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA60M-240 Details Description
Related parts for PSAA60M-240
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD BLUE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 30A DOP3I datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.26A SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.05A 336 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A datasheet.pdf