Red Lion Controls PSAC0025
PSAC0025 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC0025
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
INDUCTIVE W/25 FT CABLE
Datasheet Download
PSAC0025.pdf
Availability of PSAC0025
QUANTITY
PSAC0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC0025
Internal Part NumberEIS-PSAC0025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply12VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-18°C ~ 60°C
Ingress Protection-
IndicatorLED
Package / CaseCylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC0025
Related LinksPSAC, PSAC0025 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PSAC0025 Details Description
Related parts for PSAC0025
IC BUFF/DVR 16BIT 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER 70" PNL SP datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 5.91" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
ANTENNA ACTIVE GPS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf