Phihong USA PSAC05R-050L6
PSAC05R-050L6 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC05R-050L6
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V
Datasheet Download
PSAC05R-050L6.pdf
Availability of PSAC05R-050L6
QUANTITY
PSAC05R-050L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC05R-050L6
Internal Part NumberEIS-PSAC05R-050L6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC05R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption30mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.82" L x 1.77" W x 1.17" H (71.7mm x 45.0mm x 29.8mm)
ApprovalsCB, CE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC05R-050L6
Related LinksPSAC05, PSAC05R-050L6 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC05R-050L6 Details Description
Related parts for PSAC05R-050L6
RES SMD 1K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.49 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 250W datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 20A POWERFLAT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf