Phihong USA PSAC30U-050-R-CR4
PSAC30U-050-R-CR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-050-R-CR4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
PSAC30U-050-R-CR4.pdf
Availability of PSAC30U-050-R-CR4
QUANTITY
PSAC30U-050-R-CR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-050-R-CR4
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-050-R-CR4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-050-R-CR4
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-050-R-CR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-050-R-CR4 Details Description
Related parts for PSAC30U-050-R-CR4
SWITCH CONN 6-8 POLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf