Vicor Corporation VI-21Z-IU-F1
VI-21Z-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VI-21Z-IU-F1.pdf
Availability of VI-21Z-IU-F1
QUANTITY
VI-21Z-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-IU-F1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-IU-F1 Details Description
Related parts for VI-21Z-IU-F1
DIODE ZENER 2.7V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M10 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf