Phihong USA PSAC30U-050-R-CR5
PSAC30U-050-R-CR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-050-R-CR5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
PSAC30U-050-R-CR5.pdf
Availability of PSAC30U-050-R-CR5
QUANTITY
PSAC30U-050-R-CR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-050-R-CR5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-050-R-CR5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC30U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-050-R-CR5
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-050-R-CR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-050-R-CR5 Details Description
Related parts for PSAC30U-050-R-CR5
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123L datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 360 OHM 25% datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf