Phihong USA PSAC30U-560-R-C5
PSAC30U-560-R-C5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-C5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-C5.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-C5
QUANTITY
PSAC30U-560-R-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-C5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-C5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-C5
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-C5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-C5 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-C5
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf