Phihong USA PSAC30U-560-R-CR5
PSAC30U-560-R-CR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560-R-CR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560-R-CR5.pdf
Availability of PSAC30U-560-R-CR5
QUANTITY
PSAC30U-560-R-CR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560-R-CR5
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560-R-CR5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560-R-CR5
Related LinksPSAC30U-, PSAC30U-560-R-CR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560-R-CR5 Details Description
Related parts for PSAC30U-560-R-CR5
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC SMPL 12BIT 25MSPS 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
PG11 5-10DIA GREY PLASTIC CABLE datasheet.pdf
USB 2.0 EXT CABLE A M/F 6" datasheet.pdf