SiTIME SIT3808AI-C-28SG
SIT3808AI-C-28SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-28SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-28SG.pdf
Availability of SIT3808AI-C-28SG
QUANTITY
SIT3808AI-C-28SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-28SG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-28SG
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-28SG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-28SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-28SG Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-28SG
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 219MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 48 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf