Phihong USA PSAC30U-560L6
PSAC30U-560L6 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC30U-560L6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W
Datasheet Download
PSAC30U-560L6.pdf
Availability of PSAC30U-560L6
QUANTITY
PSAC30U-560L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC30U-560L6
Internal Part NumberEIS-PSAC30U-560L6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)540mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.07" L x 1.65" W x 1.13" H (103.4mm x 42.0mm x 28.7mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC30U-560L6
Related LinksPSAC30, PSAC30U-560L6 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC30U-560L6 Details Description
Related parts for PSAC30U-560L6
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN GUIDE PLATE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 300W datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf