Phihong USA PSAC60M-120-R-CN3
PSAC60M-120-R-CN3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-120-R-CN3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-120-R-CN3.pdf
Availability of PSAC60M-120-R-CN3
QUANTITY
PSAC60M-120-R-CN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-120-R-CN3
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-120-R-CN3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-120-R-CN3
Related LinksPSAC60M-, PSAC60M-120-R-CN3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-120-R-CN3 Details Description
Related parts for PSAC60M-120-R-CN3
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf