Phihong USA PSAC60M-240-R-C2
PSAC60M-240-R-C2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60M-240-R-C2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
PSAC60M-240-R-C2.pdf
Availability of PSAC60M-240-R-C2
QUANTITY
PSAC60M-240-R-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60M-240-R-C2
Internal Part NumberEIS-PSAC60M-240-R-C2
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60M
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60M-240-R-C2
Related LinksPSAC60M-, PSAC60M-240-R-C2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60M-240-R-C2 Details Description
Related parts for PSAC60M-240-R-C2
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
IC SW ANLG PHASE-REVERSAL 8-DIP datasheet.pdf
TRISIL 120V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 132UCBGA datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT STEEL LUG datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf